Lider Güvenlik Alarm Kamera Sistemleri Limited Şirketi
Fener Mahallesi Tekelioğlu Caddesi Şengül Apt. B Blok 41 - b Lara Yolu ANTALYA
Tel: 0242 323 11 90 Pbx Fax: 0242 323 38 29   info@liderguvenlik.net 
 
© 2004 Lider Güvenlik, Tüm Hakları Saklıdır.
 
Sahip olduklarınızı nasıl koruyorsunuz?
Hırsız öncelikle, çalınabilecek mal değeri yüksek yerleri seçer. Yaptığı işin üstlendiği riske değmesini ister. En az zahmetle ve en düşük riskle, en yüksek getiriyi getirecek yere girmeyi tercih eder. Hırsızın içeriye girmesi zorlaştırılmalıdır. Bunun için çelik kapı, çift kilit, demir parmaklık, panjur, karanlık noktaları aydınlatmak, köpek beslemek gibi pasif koruma önlemleri en yaygın şekilde uygulananlardır. Bunlar hırsızın içeri girme süresini uzatır. Ancak hepsinin kolaylıkla aşılması mümkündür.
Tüm koruma önlemlerini aldınız. Alarm sistemine gerek var mı?
Eskiden hırsızlar televizyon, elektronik eşya, halı, gümüş, bilgisayar, kasa gibi malzemelere rağbet ederdi. Bugün daha çok, kolay elden çıkarılabilecek eşyaya ilgi duyuyorlar. Nakit para, mücevher, cep telefonu peşindeler. Bu tip eşyaların, içinde insan olan mekanda bulunması olasılığının daha yüksek olduğu bir gerçektir. Risk alan hırsız, yakalanma riskini en aza indirecek malzemeleri kullanmayı tercih etmektedir. Uyuşturucu sprey ile içeri giriyor ve metal arayıcı kullanarak da aradığını en kısa sürede bulabiliyor. içeride insan bulunduğu için de, olay artık gasp ve soygun oluyor.  Bu da, en tehlikeli ve istenmeyen olay olan hırsızla karşılaşma riskini doğuruyor. hırsız da yabancıyla karşılaşmayı istemez. Böyle bir durumda olayın doğal sonucu olarak yakalanmamak için saldırarak savunmaya geçecektir. Eğer hırsız içeriye girmeyi başarmışsa alarm çalmakta olan mekanda çalışamayacaktır. Yakalanma riski, öncelikle başkalarının hırsızın niyetinden haberdar olmasıyla artar. Pasif koruma önlemlerinin hiçbiri, sürekli çalan bir siren kadar etkili olamayacaktır. Alarm sisteminin asil faydası bu noktadadır. Alarm sistemi,  daha risk gerçekleşmeden hırsızın varlığını haber verir. Ses çıkarır, ışık yakar, yardıma gelebilecek yerleri otomatik olarak telefonla arar, hatta hırsızın resmini çeker, görüntüsünü kaydeder. Yani caydırıcı koruma önlemidir. Alarm sisteminin varlığı ve devreye girmesi gasp ve soyguna karşı gerçek korumadır.

 
HIRSIZLIĞA KARŞI NASIL KORUNABİLİRİZ
Alarm sistemi Nedir?
Alarm sistemi, hırsızlık, gasp, soygun, tehdit, haneye tecavüz, yangın, sağlık sorunu gibi durumlarda başkalarını sizin imdadınıza çağıran elektronik çözüm paketidir. Ev veya işyerinizin konumuna, isteklerinize, içerideki yaşama tarzınıza ve bütçenize uygun olarak, tamamen size özel seçilmiş elektronik parçaların birbirleriyle entegre edilmesiyle oluşur. istenmeyen durumu algılar ve alarm verir. Alarm verdiği zaman sirenle, ışıkla, otomatik telefon bağlantısıyla çevreye ve gerekli yerlere haber verir. istenmeyen durumu; açılmaması gereken bir kapı veya pencerenin açılması, evde bir canlının hareket etmesi, cam kırılma sesinin çıkması gibi hallerin oluşmasıyla anlar. içerideki hareket ve yaşam tarzınıza bağlı olarak hangi bölümü ne zaman koruyacağınıza kendiniz karar verirsiniz ve alarm sisteminizi istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Kurma ve kapama işlemleri bir şifrenin tuşlanarak girilmesi veya özel bir uzaktan kumandası ile gerçekleşir.
Güvenlik Katsayısı ve Alarm sistemi
Emniyeti artırma bilinci biraz da sağduyu ile sağlanır. Güvenlik planınızı yaparken köpek beslemek, çift kilit takmak, demir parmaklık yaptırmak vs., hepsinin ayrı işlevi vardır. Tüm bu değişik üniteleri kullanmanıza rağmen yine de can alici noktayı kaçırmış olabilirsiniz. Güvenlik katsayınızı artırmalı ve en efektif kullanabileceğiniz alarm sisteminizi de bu kriterlere göre oluşturmalısınız.
Hırsızlara karşı Etkin Korunma Stratejileri
Evinize / işyerinize hırsızın nerelerden girebileceğini belirleyin. Çevrede dolaşın. Başkaları tarafından görülmeyen, kuytu bölümlere bilhassa önem verin. Buralarda hırsız daha rahat çalışabilecektir. Usta bir çilindir tarafından bazı kilitlerin ne kadar hızlı açılabildiğini göz önünde bulundurun. ideal Durum : En etkin çözüm, girilebilecek tüm kapı ve pencere kanatlarına açılma durumunu algılayan birer kontak yerleştirmektir. Bu sayede saldırgan henüz içeriye girmemişken alarm çalacak ve kişi muhtemelen girmekten vazgeçecektir. içerideki hareket algılayıcıları (PIR'lar) bu durumda sadece sistemin yedeği olacaklar veya nadir olarak görülen cam kesilerek pencere açılmadan girilmesine karşı ek güvenlik oluşturacaklardır. Gerçek Durum : ideal durumda bahsedilen her kanat ve kapıya "kontak" yerleştirilmesi işlemi, Alarm sistemi şartlarıyla dahi oldukça masraflı bir çözüm olacaktır. Bilhassa inşaat sonrası, yerleşilmiş olan konutlarda karşılaşılan problem kablo tesisatın daha önceden çekilmemiş olmasıdır. Bu tip durumlarda kablo kanalı ile veya  kablosuz alarm sistemi kullanılabilir. Riskin yüksek olduğu yerler öncelikle güvenlik altına alınır ve sistem istendiğinde genişletilebilir.
Öncelikli Korunacak Kritik Noktalar
istatistiksel bilgilere göre hırsızların içeriye giriş noktaları şu şekildedir : % 34 ön kapıdan, %26 arka kapıdan, % 15 balkon kapısı veya pencereden ...
1.Öncelik, Sokak kapısı :
Araştırmalar, tüm dünyada hırsızların giriş için en sik kullandıkları yerin sokak kapısı olduğunu göstermektedir. Bilhassa içeride kimse bulunmadığı zaman yapılan hırsızlıkların, gündüz soygunlarının genellikle giriş yeri ön kapıdır. Açılmaya karşı "kontak" ile muhakkak korunmalıdır.
2.Öncelik;  Arka kapı :
Villaların genelde var olan arka kapıları, terasa açılan bölümleri ikinci sıklıkta girilen yerleridir.
GÜVENLiK KATSAYISI
1.    Kişisel alışkanlıklarınızı inceleyin. Evde olmadığınızı her zaman herkes bilir mi?
2.    Siz evde yokken gazetelerinizin evinizin önünde birikmesine izin vermeyin.
3.    Uzunca bir süre evinizde yokken, çöp toplama günlerinde ara sıra çöp kovasını sizin kapınıza
koymasını ve sonra da geri almasını bir komşunuzdan yada arkadaşınızdan rica edin.
4.    Yine ayni şekilde, bir arkadaşınız ara sıra arabasını sizin evinizin önüne koymasını temin edin.
5.    Postalarınızı aldırın, birikmesine fırsat vermeyin.
6.    Eğer villada oturuyorsanız, çimenlerinizin siz yokken de kesilmesini temin edin.
7.    Gündüzleri yanık kalan ışıklar içeride bir müddet kimsenin olmadığı mesajını verir.
Bunun için zaman ayarlı ışıklandırma sistemi kullanın.
8.    Anahtarınızı paspas altı, posta kutusunun içi gibi yerlere saklamayın.
9.    Kilit üstünde anahtar bırakma huyunuz var ise hemen bundan vazgeçin.
10.    Kısa süreli bir yere gitseniz bile garaj kapısını, arabanız içinde değil iken açık bırakmayın.
11.    Birçok kilit kredi kartı ile kolaylıkla açılmaktadır. Dışarı çıkarken sadece
kapıyı çekip çıkmayın, muhakkak en az bir kere kilidi çevirin.
12.    Pencereler hırsızların en sevdiği ikinci giriş noktalarıdır.
Eğer alarm sisteminiz varsa bunu belirten etiket yapıştırmak caydırıcı olabilir.
13.    Dışarıdan, merdiven yerine geçebilecek ağaçlara vs. dikkat edin.
14.    İçeri girişin daha saklı olduğu noktalarda ışıklandırmayı kuvvetli yapın.
15.    Kapıya, dışarıda olduğunuzu bildiren notlar bırakmayın.
16.    Dışarıdan evinizin içi değil sadece perdeleriniz gözüksün.
17.    Konut ve işyeri anahtarları çok kolay kopya edilebilir.
Arabanızı park eden kişilere sadece aracınızın anahtarını verin, diğer anahtarlarınızı ayrı tutun.
ALARM HABERALMA MERKEZİ ve HİZMETLERİ
Abonelerimizin isteği doğrultusunda, çeşitli hizmetler verilmekte ve raporlamalar yapılmaktadır:
"    Sistemin açma/kapama saatlerinin raporlanması,
"    Sistemin hangi kullanıcılar tarafından, hangi tarih ve saatlerde açılıp kapandığının raporlanması,
"    Hangi tarihlerde ve hangi sebeplerle alarmın devreye girdiğinin raporlanması,
"    Telefon hattının kesildiğinin bildirilmesi,
"    Sistemde oluşan herhangi bir arızanın bildirilmesi,
"    Sistemin periyodik olarak kendini kontrol etmesi,
"    Yeni şifre verilmesi,
"    Sistemin kurulması,kapatılması,
"    Sadece yangın veya hırsız değil, aynı zamanda sağlık ile ilgili herhangi bir sorun yaşandığında da size İlgililerin ulaşmasının temin edilmesi.
Alarm Haber Alma Merkezi nin Görevleri
Günümüzde hırsızlık ve gasp olayları artmıştır. Bunun doğal sonucu olarak güvenlik sistemlerine olan gereksinim daha çok ortaya çıkmıştır. Gasp olaylarını dikkate alırsanız,  sadece alarm sistemi kurdurarak tam bir güvenlikten söz etmek doğru değildir. Merkeze bağlı olmayan bir alarm sistemi siz yokken hırsız girdiğinde veya yangın çıktığında alarmın tek başına çalması pek bir şey ifade  etmeyecektir. Bu durumlarda, mevcut alarm sistemini Alarm Merkezi bağlantısı ile tam bir güvenlik unsuru haline getirmek mümkündür. Böyle bir durumda merkezdeki uzmanlar derhal size ve olaya müdahale etmesini istediğiniz diğer kişilere ulaşacaktır. Alarm Haber Alma Merkezi işyerinizi alarm sisteminiz sayesinde 24 saat 365 gün kesintisiz denetler. Size aynı zamanda "OTOKONTROL" imkanı sağlar. Bu şekilde doğrudan olayın içinde olan yılda 9000 hatalı alarma müdahale etmek zorunda kalan Emniyet Güçleri bu yükten kurtulacak, kendilerine ulaşan "doğrulanmış"  bilgiye müdahale edecektir. Bu sistem aynı zamanda  Avrupa ve Amerika' da uygulanan sistemdir. Konunun sigortacılık sistemi ve çıkarılan Avrupa Birliği Uyum yasaları ile ilişkisi vardır. Gelişen teknoloji nedeni ile kullandığınız cihaz ve araçları değiştirdiğiniz gibi alarm sisteminizi' de yenilemiş olabilirsiniz. Bu sistem değişikliğinden sonra yıllarca hiçbir değişiklik yapmadan korumanızı sağlayabilirsiniz.  Çalıştığınız Alarm Haber Alma Merkezin' den memnun olmazsanız dilediğinizde bir başka firmayla çalışabilirsiniz. Mevcut alarm sisteminizin revizyonu yapılarak yeni sisteme bağlantısı yapılabilir. Alarm Merkezi, haftada 7 gün / 24 saat boyunca ulaşabileceğiniz, herhangi bir olası istenmeyen durum karşısında başkalarını haberdar edebileceğiniz bir haberleşme olanağıdır.
Buradaki amaç, olası risklerin gerçekleşmesi durumunda yetkililere bilgi aktarmak ve olaya müdahale edilmesini temin etmektir. Alarm sistemleri günümüzde konutlarda ve işyerlerinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ancak alarm sistemleri tek başına tam bir koruma sağlayamazlar. Örneğin, siz evde yokken evinizde yangın çıkarsa alarm sisteminiz hemen devreye girebilir, fakat alarma müdahale edecek birileri bulunmazsa sirenlerin çalması pek bir anlam ifade etmez. İşte bu ve buna benzer birçok noktada Alarm Haber Alma Merkezimizdeki sistem devreye girer. Alarm Haber Alma Merkezine bağlıysa, lokal sirenler devreye girmese bile, yangın sinyali en geç 20 saniye içerisinde Alarm Haber Alma Merkezimize ulaşır. Buradaki görevli operatörümüz, olayı sizin önceden bildirmiş olduğunuz telefon numaralarına ve güvenlik birimlerine anında bildirir. Böylece alarm sisteminiz, dolayısıyla eviniz,işyeriniz,deponuz vb. 24 saat gözetim altında tutulmuş olur.Ayrıca,sadece yangın ve güvenlikle alakalı değil,24 saat gözetime ihtiyaç duyulan her türlü kritik değer Alarm Haber Alma Merkezinden kontrol edilebilir. Abone tarafındaki alarm sisteminin panel ve kominikatörüne bağlı olarak, Alarm Haber Alma Merkezine yangın,  baskın, soygun, tıbbi alarm, su baskını, açılış kapanış ve servis ile ilgili bilgiler iletilebilir. Sistemlerin Açılış-Kapanış özelliği ile hangi kullanıcının ne zaman Açılış-Kapanış yaptığı belirlenebilir. Böylece çok kullanıcılı sistemlerde kendi içinden soyulma riski ortadan kalkar. Açılış-Kapanış saatleri ile işyeri mesai saatleri puantajı çıkarılabilir. Alarm Haber Alma Merkezine servis ile ilgili mesajların gelmesi ile yanlış alarmlar büyük ölçüde azaltılabilir ve servis zamanından tasaarruf sağlanabilir. Alarm Haber Alma Merkezimizdeki DOWNLOADING/UPLOADING özelliği sayesinde merkezimizden program değişikliği yapılabilir veya siz tatildeyken alarm sisteminizi kurmayı unutmuşsanız, merkezimizdeki operatöre sistemi kurma talimatı verebilirsiniz.
Alarm Merkezinde sistem Nasıl işliyor?
istenmeyen bir durum meydana geldiğinde alarm sisteminiz, anında telefon hatları üzerinden Alarm Merkezimizi arayarak detayları iletir. Kod numaranız altında ilgili bilgiler ekranlarda görülür. ilk etapta sizi telefonla arayarak alarmın gerçek mi yanlış mı olduğunu belirleriz. Gerekirse size parola sorarız. Alarmın gerçek olduğunun doğrulanması durumunda, alarmın türüne göre, daha önceden bize bildirdiğiniz kişiler ve yerleri sırasıyla ararız ve ihbarı iletiriz. istenmeyen durum, alarmın çalmaya başlaması dışında sistem arızası, uzun süreli elektrik kesintisi veya telefon hat arızası da olabilir. Merkez, sağlıkla ilgili sorunlar ve gasp türü zor kullanılan hallerde de alarm sistemi üzerinden ihbar alabilir.
Abone işlemleri
Abonelerden, herhangi bir olay ortaya çıktığında öncelikle haber vermemizi istediği kişilerin telefon numaraları alınmaktadır. Alarmı devreden çıkarmaya yetkili kişilerle ortak bir parola belirlenmektedir. Mevcut Alarm sistemi ile Alarm Merkezine Abone Edilebilir Mevcut alarm sistemi  güncel olmasa bile teknik uyum sağlanabilmesi durumunda Alarm Merkezine üye olabilirsiniz.
Nasıl Abone Olunur?
Türkiyenin neresinde olursa olsun, Eğer evinizde veya işyerinizde halen kullanmakta olduğunuz bir güvenlik sistemi var ise; Bu güvenlik sisteminin 24 saat bir merkezden gözetlenip, alarm anında size veya ulaşılmasını istediğiniz kişiler ile temasa geçmesini istiyor iseniz Sadece bir telefon hattı ile güvenlik sisteminizi AHM'ye bağlanabilir. AHM Müşterisi Olmanın Avantajları AHM'nin Müşterilerine verdiği hizmetler;  Alarm sisteminizin 24 saat aralıksız izlenerek gelen sinyallerin takip edilmesi, Her ay başında Alarm aktivite raporlarının posta ile tarafınıza  ulaştırılması, Telefonla sisteminiz ile ilgili problemlere teknik destek.
Alarm sistemi
Alarm sistemi, konut ve işyerleri için özel olarak tasarlanmıştır.  Kişilerin korunmasına, maddi değer taşıyan eşyanın korunması kadar önem verilmiştir.  Yaşayış tarzını esas alır, içeride yaşayan kişilerin hareket özgürlüklerine öncelik tanır ve koruma konseptini bunun çevresinde kurar.
"    Hırsızlık teşebbüsü olduğunda siren çalar, telefon ile Haber Alma Merkezine alarmı veya  girişi bildiri. Merkez gerekli yerlere haber verir, istenirse siren kapatılabilir;
"    Yaşanan mekanda istenen her odayı, kapıyı, pencereyi ayrı ayrı koruma altına alabilir;
"    Panik tuşları yardımıyla içeride soygun, yangın veya sağlık sorunu olduğunu merkeze anında bildirebilirsiniz;
"    Her türlü önleme rağmen gasp durumunda bile, alarm sistemini devreden çıkartmaya zorlandığınızda, kullanacağınız özel şifre ile bunu merkeze sessizce bildirebilirsiniz;
"    Duman algılayıcısı ile yangını henüz başlangıç aşamasında haber verir;
"    Uzaktan kumanda ile kurulup kapatılabilir;
"    Alarm durumunda içerideki sesleri dinleme,  hoparlörle anons yapma olanağı sağlayan ek üniteler bağlanabilir;
"    Kendi çalışmasını sürekli kontrol eder, arızasını kendi tespit ederek Haber Alma Merkezine bildirir;
"    Elektrik kesintilerinden etkilenmemesi için dahili bataryası vardır;
"    Telefon hattı üzerinden kumanda edilebilmesini sağlayan ek ünite bağlanabilir;
"    Telefon hattının kesilmesi durumunu da sürekli kontrol eder ve gerektiğinde haber verir;
"    İçeride yaşayan herkes için ayrı 32 değişik şifre kullanma imkanı mevcuttur;
"    Dahili hafızası vardır, son 127 işlemi kaydeder;
"    Alarm Merkezine bağlanabilir ve bu şekilde tüm alarm işlemlerinin 24 saat uzman personel tarafından izlenerek size bildirilmesine olanak tanır;
"    Mekan değişikliklerinde rahatlıkla taşınabilir;
"    Hem kablolu, hem de kablosuz SİSTEMLER mevcuttur.
Sistem kurulmadan önce keşif yapılır. Bu doğrultuda sistem tasarlanır ve bütçeniz çerçevesinde gerçekleştirilir.
Evcil Hayvan Besliyorsanız...
Normal hareket algılayıcılar, serbest dolaşan ev hayvanlarını gördüklerinde de alarm verirler. Bu nedenle bilhassa evde kedi, köpek, kuş beslendiğinde özel çözümler üretmek gerekir. Daha fazla pencere kontağı kullanmak, Pir'leri yerden belirli bir yüksekliğe kadar olan bölümdeki hareketi algılamayacak şekilde ayarlamak, hayvanların evin hırsız girmesine karşı duyarlı bazı bölümlerine girmelerini önlemek gibi önlemler alınabilir. Bunların yanında, belirli bir boya kadar hayvanları algılamayan özel PIR çeşitleri de mevcuttur.  Siz içeride Yokken... Alarm sisteminizin bütün algılayıcılarını devreye alırsınız. Birkaç saatliğine veya aylarca dışarıya çıkmış olabilirsiniz. Alarm sisteminiz bu süre içinde aralıksız görev yapacaktır. Elektrik kesintilerine karşı bataryası olacaktır. Telefon hattı kesilmediği sürece dünyanın her yerine haber ulaştırabilecektir. Size veya istediklerinize, arızalanması veya alarm çalması durumunda haber verecektir. Alarm durumunda siren çalarak çevreye sinyal yayacaktır.  Siz içeride iken... İçeride yaşarken de alarm sisteminizin bir kısminı çalıştırabilirsiniz. Örneğin gece yatarken veya çocuğunuz evde yalnız iken, dış kapı ve pencerelerin açılması durumunda veya yangın halinde alarm çalmasını isteyebilirsiniz. Evde gece kullanmadığınız odalarda bir canlı hareket ederse de alarm çaldırabilirsiniz. bir alarm sisteminin belki de parayla ölçülemeyecek değerini, siz içeride iken koruma özelliği oluşturur. iyi tasarlanmış ve kurulmuş bir alarm sistemi, korunmaya muhtaç aile bireylerinin evde daha huzurla yalnız bırakılabilmelerini sağlar.  işyerlerine Özel. Yoğun ışıklı işyeri ortamları için profesyonel tip hareket algılayıcısı bulunmaktadır. Vitrinli ortamlarda cam kırılma algılayıcısı yaygın olarak kullanılmaktadır. işyerinizde çalışan her kişiye ayrı şifre vererek, personel denetimi yapma şansınız da bulunmaktadır.
Alarm Algılayıcı Çeşitleri
Alarm sistemi, değişik algılayıcılar aracılığıyla içeriye girmeye çalışan davetsiz kişileri belirler, cam kırılması ve yangın gibi olayları tespit eder. Bazı algılayıcılar kablo ile sistem paneline bağlanırken, bazı modeller kablosuz çalışabilir.
1.    Kapı ve pencere açılması (Kontak) : kapı, pencere, dolap kapakları, çatı kapağı gibi bir bölümü sabit diğeri hareketli iki kanadın arasının açılması durumunda alarm verir. En çok tercih edilen algılayıcı türüdür.
2.    Görünmez Işınlı Bariler Sistemi :
Görünmez bir işin vardır ve yolu kesildiği zaman alarm verir. Pencerelerin dışına monte edildiğinde hırsız henüz kanadı açamadan devreye girer. Geceleri açık bırakılmak istenen pencere,kapı,balkon gibi giriş riski olabilecek yerlerde  dış veya iç alanda kullanılabilir.
3.    Canlı hareketi (PIR) : bir odada, koridorda, bölümde herhangi bir canlı hareket ettiği zaman alarm verir. Küçük ev hayvanlarının varlığından etkilenmeyen türleri vardır.
Canlının yaydığı enfraruj sinyallerini algılayarak çalışır. yaygın kullanılır.
4.    Cam kırılması : bir mekanda cam kırılma sesiyle birlikte bir basınç (şok) dalgası eşzamanlı oluştuğunda devreye girer.
5.    Duman (yangın) : Yangın alarmı için kullanılır.
Yoğun duman algıladığında devreye girer. Hassasiyeti ayarlanabilir. Yangın alevi çıkmadan önce, henüz duman aşamasında akut yangın tehlikesini veya doğrudan yangını haber verir. Sistemlerde 24 saat devrede bırakılır.  
Alarm sisteminin Kullanımı

Sistemin duvara monte edilmiş şık görünümlü bir tuş takımı vardır. Bu tuşlar aracılığıyla sistem kurulur (devreye alınır) veya bir şifre girerek kapatılır (devreden çıkartılır) sistemde istendiğinde gündüz ve gece farklı algılayıcılar devreye alınabilir. Dışarı çıkmadan önce tuşlar yardımıyla sistem çalıştırılır. Geri dönüldüğünde ise belirlenen maksimum süre içinde şifre girilerek alarm kapatılır. İstenirse uzaktan kumanda ile de bu uygulama gerçekleştirilebilir.
Güvenlik Alarm Sisteminiz Yoksa
Aşağıdaki önlemleri mutlaka alınız.
Hırsıza kilit dayanmaz ama yine de, hırsız için  caydırıcı olması açısından kapıların dayanıklı malzemeden yapılmış olmasına dikkat edin.  Çıkaracağı gürültüden belki rahatsız olur kaçar diye, işyerinize hırsız alarm sistemleri  ve güvenlik kamera sistemi kurdurun. Kapı ziline isim yerine apartman numaranızı veya isminizin baş harflerini yazın. Apartmanın giriş ve çıkışını kontrol edecek kapıcı bulundurun ve bu şahsı hırsızlık olayları ile ilgili olarak zaman zaman uyarın. Banyo tuvalet ve diğer havalandırma pencereleri apartmanlarınızın havalandırma boşluğuna açılan yerlere ve çatıya çıkış kapaklarına demirli parmaklık yaptırınız. Alt katlar için pencere ve balkon kapılarınıza parmaklık yaptırınız. Ancak bu üst katlara tırmanacak şekilde olmasın. Pencereniz yüksekte ise yakınlarına tırmanabilecek malzeme bırakmayınız. Mücevher, kürk, halı ve benzeri eşyalarınızın çekilmiş bir fotoğrafını, televizyon , müzik seti , kamera gibi elektronik eşyalarınızın seri numaralarını gösteren bir liste bulundurunuz. Evinizde silah bulundurmak durumunda iseniz iyi muhafaza ediniz. Herhangi bir kazayı önlemek açısından gerekli olan bu tedbir eve giren hırsız silahtan faydalanarak size bir kötülük yapmasına da engel olacaktır. Kısa süreli evde olmayacağınız geceler de bir odanın ışığını açık bırakınız. Hırsıza biz evde yokuz, rahatlıkla çalışabilirsiniz derecesine perdeleri sıkı sıkıya kapatmanız gündüzleri evinizin keşfedilmesini sağlayacaktır. Otopark görevlisine oto anahtarı ile birlikte ev anahtarını teslim etmeyin. Evinizi tatil veya iş seyahati gibi sebeplerle uzun süreli terk ettiğinizde güvenilir bir komşunuza anahtar bırakın ve evi kontrol etmesini tembih edin. Gerektiğinde sizi nerede bulabileceğini bildirin. Unutmayınız ki hırsızlar tatil yapmazlar.
Evinize ve işyerinize geldiğinizde camınızın kırıldığını veya kapınızın aralık olduğunu fark ederseniz,  içeride şahıs yada şahıslar içeride olabileceğinden içeri girmeyiniz ve derhal 155 Polis imdat’ı  arayıp gözetlemeye devam ediniz. Eşyalar mağaza, market , dükkan ve benzeri yerlerde satılır. Elde satılan eşyaların hırsızlık ve kaçak mal olma ihtimali yüksektir ve fiyatları caziptir. Bilmeyerek de olsa çalıntı mal almanın suç olduğu unutulmamalıdır. Çaldığını satamayan hırsız bir daha çalmaz. Yaşadığınız çevrede komşuluk ilişkilerini geliştirin. Komşularınız ile birlikte suç ve suçlular ile mücadeleye katılın. Eğer siz komşularınızın evine sahip çıkarsanız onlarında sizin evinize sahip çıkacaklarını unutmayınız. İşyerinizin kapısının dayanıklı malzemeden yapılmış olmasına dikkat edin. Mutlaka çift kilit kullanın. İşe alacağınız şahıslar hakkında ön bilgi sahibi olmak için geçmişleri hakkında bilgi toplamaya çalışın. Özellikle yabancı uyruklu şahıslara daha çok dikkat ediniz. Anahtarı kullanan işçiniz işten ayrıldı ise kilidi değiştirin. Mümkünse dış yüzeyde kullanılan camları kırılmayacak cinsten seçin. Kapı camı ve diğer camlarda içeriyi görmeyi engelleyecek poster, afiş v.b. şeyler asmayın. Anahtarlığınıza isim, adres ve telefon numaranızı kesinlikle yazmayın. Araba, işyeri ve ev anahtarlıklarınızı ayrı ayrı anahtarlıklara takın. Bu önlem anahtarlığınızın çalındığında yada kaybolduğunda eviniz, arabanız ve işyeriniz için telaşlanmanızı engelleyecektir. Cam dışarıdan kırıldığında dahi, içeriye girişi veya mal alınmasını engelleyecek demir çubuk veya tellerle uygun tedbir alın. Çok miktarda nakit para veya değerli eşyayı kasada bulundurmayın. Hırsızların karanlık veya loş ışıklı yerlerden hoşlandığını unutmayınız. Ev ve iş yerlerinin giriş, çıkışı, sokak, bahçe, ve merdivenlerinizin, özellikle hırsızın girişi için elverişli olan yerlerin mutlaka ışıklandırılmış olmasını sağlayınız. Çek ve kredi kartlarınız çalınmışsa ilgili bankalara derhal bilgi veriniz. Mümkünse ev ve işyerinizi sigorta ettirin. İşyeriniz ve eviniz aldığınız bütün önlemlere rağmen hırsızlığa uğramışsa; her şeyden önce paniğe kapılmayın, soğukkanlı olmaya çalışın ve hiçbir eşyaya dokunmayın. En yakın telefondan 155 Polis İmdat’ı arayın, parmak izi ekipleri olay yerini tetkik edinceye kadar suç mahallini karıştırmayın, olay yerini muhafaza altına alın, olay yerinde bırakılacak parmak izlerinin bozulmamasına dikkat edilmelidir. Gelen ekiplere ayrıntılı ifade veriniz. Daha yapılacak pek çok şey sayılabilir, tercih sizin tabii ki,  ancak siz en iyisi korumak istediğiniz mekanlara soyguna karşı en etkili yöntem olan  Alarm Güvenlik Sistemi kurdurun  yukarıdaki bu detaylardan kurtulun.
Slideshow